• "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie"

• PROJEKT DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

30 września 2021 r. nasza szkoła przystąpiła do, organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty, projektu edukacyjnego „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamie-nie – 13.12.1981 – Pamiętamy”. Projekt, w którym bierzemy udział jest  skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego województwa, a jego celem jest przygotowanie młodych ludzi do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
      W ramach projektu, wybrane działania realizowane będą na terenie naszej szkoły a także poza nią w okresie wrzesień-grudzień 2021 r., m. in. :
      • organizacja pokazu dla uczniów filmu „Nie zabierajcie mamy”;
      • udział uczniów w konkursie plastyczno-literackim „Tropiciele historii – poszukiwanie ludzi Solidarności”;
      • przeprowadzenie przez nauczycieli lekcji historii w klasach VII i VIII z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN, a poświęconych stanowi wojennemu;
      • przygotowanie szkolnego kącika patriotyczno-historycznego “40 lat po stanie wojennym”;
      • udział nauczycieli historii w wykładach w ramach spotkań “Odkrywamy historię „Solidarności”
      • w ramach podsumowania projektu udział reprezentacji szkoły w spotkaniu międzypokoleniowym z udziałem m.in. świadków wydarzeń sprzed 40 lat

• udział uczniów w konkursie literackim "Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich".

Szczegóły na stronie: http://pamiec81.pl/

Pamiec81 – „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”

• W naszej szkole przygotowaliśmy okolicznościową wystawę.

• Uczniowie klasy 7

• Pokaz filmu

• Uczniowie klasy 8a obejrzeli film "Nie zabierajcie mamy".

• Wystawa

• Uczniowie na szkolnym korytarzu mogą obejrzeć interaktywną wystawę dotyczącą wydarzeń w 1981 roku.

• Lekcja on- line w klasie 8a.

• Polityka władz po II wojnie swiatowej. Charakterystyczna postawa społeczeństwa polskiego wobec władz PRL. Wydarzenia poznańskie, przemiany październikowe, protesty twórców i studentów - wszystkie te wydarzenia w ciekawy sposób przybliżył nam pracownik Muzeum Wolności i Solidarności podczas lekcji historii online,w której wzięła udział klasa 8a.

• Lekcja on- line w klasach 4.

• Chyba wszyscy lubimy zwierzęta - ale czy wiesz, że niektóre z nich za swoją odwagę i bohaterstwo otrzymały medale? O tych dzielnych pieskach kotkach, ptaszkach a nawet jagnięciu i związanych z tym wydarzeniach opowiedział nam przedstawiciel Muzeum Wolności i Solidarności. W prelekcji wzięli udział uczniowie klasy 4a i 4b.

• Nauczyciele

• W ramach realizacji projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie", nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w cyklu wykładów "Odkrywamy historię Solidarności"

19.10.2021 r.- "Pamięć o tych, którzy współtworzyli związaek Solidarność"- udział dwóch nauczycieli.

27.10.2021 r.- "Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu"- udział trzech nauczycieli.

• Pokaz filmu

• Film „ Nie zabierajcie mojej mamy”  obejrzeli również uczniowie klasy 7a.