COMENIUS ASYSTENTURA
Akcja Programu „Uczenie się przez całe życie” – Asystentura Comeniusa promuje wyjazdy na praktykę pedagogiczno-zawodową trwającą od 13 do 45 tygodni podczas roku szkolnego. Kandydaci mogą ubiegać się o wyjazd do zagranicznych szkół uprawnionych do udziału w ww. programie.
Asystenci mogą wyjeżdżać na Asystenturę Comeniusa do następujących państw: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.
W naszej szkole w ramach programu gościliśmy młodą włoską nauczycielkę Emily Plozner. Jej pobyt trwał od 5 października 2013 r. do 15 stycznia 2014 r .
Nasze gimnazjum znalazło się w gronie 30 placówek oświatowych wytypowanych spośród około 800 szkół z całej Polski, które zgłosiły chęć goszczenia u siebie w roku szkolnym 2013/2014 młodych nauczycieli z krajów Unii Europejskiej w ramach programu Comenius Asystentura.
Pani Emily Plozner mieszka w północno-wschodnich Włoszech, w miejscowości Lavoreit położonej w Alpach Karnijskich. Jest to prowincja Udine w regionie Friuli Venezia Giulia. Ukończyła studia wyższe na kierunku nauczanie początkowe, pracuje w szkole specjalnej jako nauczyciel wspomagający oraz instruktor pływania i narciarstwa.
W trakcie trzymiesięcznego pobytu Emily Plozner asystowała nie tylko nauczycielowi prowadzącemu lekcje języka włoskiego, uczestniczyła również w zajęciach języka angielskiego, plastyki, czy gimnastyki korekcyjnej. Zapraszana była także do udziału w godzinach wychowawczych oraz na zajęcia i prelekcje w ramach innych przedmiotów. Emily uczestniczyła w konferencjach metodycznych, zorganizowała warsztaty kulinarne, ucząc wykonywania włoskiego deseru tiramisu. Prowadziła też zajęcia lekcyjne w lędzińskich SP 1 i SP 3, w lędzińskim Przedszkolu nr 2, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Tychach czy tamtejszej Szkole Muzycznej. Były to prezentacje multimedialne przybliżające słuchaczom jej kraj, a zwłaszcza region, w tym włoski system edukacyjny.
Włoszka uczestniczyła we wszystkich wyjazdach poszczególnych grup szkolnych i wycieczkach klasowych. Była między innymi w Warszawie, Zakopanem, Cieszynie, Ustroniu, Wiśle, Szczyrku, Głogowie i Wrocławiu. W ramach wspomnianego projektu uczyła się także języka polskiego na kursie dla cudzoziemców na Uniwersytecie Śląskim.
„GIMNAZJALIŚCI Z PRZYSZŁOŚCIĄ – OTWARCI NA LUDZI I PRACĘ”
„Gimnazjaliści z przyszłością – otwarci na ludzi i pracę” to projekt realizowany w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Okres realizacji projektu obejmuje: wrzesień 2013 r. – czerwiec 2015 r. W ramach projektu zostanie zrealizowanych szereg działań mających na celu podniesienie jakości oferty edukacyjnej Gimnazjum nr 2 w Lędzinach poprzez jej ukierunkowanie na rozwój kompetencji kluczowych oraz wzmocnienie przyszłego potencjału zawodowego uczniów. Zadania w ramach projektu obejmą m.in.: zajęcia językowe (angielski, niemiecki, włoski, rosyjski), zajęcia z kulturoznawstwa, warsztaty muzyczne i plastyczne, warsztaty przyrodnicze, biologiczne i chemiczne, warsztaty geograficzne, warsztaty z historii regionu, zajęcia matematyczne z wykorzystaniem technik informatycznych, Klub Zdolnego Matematyka, Szkolny Ośrodek Kariery oraz zajęcia uspołeczniające, przeciwdziałające wykluczeniu uczniów.
JĘZYK ANGIELSKI PASZPORTEM OBYWATELA ŚWIATA
Projekt realizowany przez szkołę językowa “Angmen” w ramach wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług edukacyjnych
Projekt dedykowany dla uczniów wszystkich szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu gminy Lędziny.
Cel główny, po 60 uczniów w każdym z okresów.01.01.2012 – 31.12.2012oraz 01.01 2011 – 31.12.2011 : Wspieranie rozwoju zainteresowań uczniów uzdolnionych i uzyskujących dobre wyniki w nauce, wyrównanie szans edukacyjnych 120 uczniów w/w szkół w okresach .
WYRÓWNYWANIE SZANS EDUKACYJNYCH UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 2 IM. G. MORCINKA Z GMINY LĘDZINY
W ramach projektu utworzono 180 miejsc na zajęcia pozalekcyjne dla uczniów gimnazjum. Uczniowie uczestniczą w zajęciach z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz doradztwa zawodowego.
Projekt realizowany od 01.09.2011r. – 30.06.2012r.
DOSKONALENIE KWALIFIKACJI INFORMATYCZNYCH KADR OŚWIATY W GMINIE LĘDZINY (EFS)
W projekcie uczestniczą nauczyciele lędzińskich szkół. Głównym celem jest podwyższenie poziomu umiejętności użytkowania komputera u uczestników. Uczestnicy mają możliwość pozyskania kwalifikacji informatycznych potwierdzonych certyfikatem ECDL.
Projekt trwa od września 2010 r. do lutego 2012 r.
DALEKO, A TAK BLISKO! (COMENIUS REGIO)
Projekt zakończył się w czerwcu 2011 r.
Projekt realizowany z partnerską szkoła w Unicovie. Głównym celem było zapoznanie z zabytkami sakralnymi miast partnerskich, nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie historii i kultury Polski i Czech. Efektem końcowym projektu była publikacja dotycząca zabytków sakralnych Lędzin oraz Unicova.DZIENNIKARSTWO-SPOSÓB NA ŻYCIE! (EFS)
Projekt zakończył się we wrześniu 2010 r.
Efektem końcowym projektu był film na temat różnych zawodów oraz gazetka podsumowująca projekt.
Uczniowie zapoznali się z różnymi formami dziennikarstwa: odwiedzili redakcję Gazety Wyborczej, telewizji TVS, poznawali techniki informatyczne, doskonalili warsztat literacki oraz nabywali umiejętności obsługi kamery.
W ramach projektu 20 uczniów uczestniczyło w zajęciach kółka dziennikarskiego i informatycznego.CO NAS SPOJUJE? CO NAS ŁĄCZY?
Jego istotą było dokumentowanie i porównywanie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz kulturalnego Unicova i Lędzin.
Lędzińscy uczniowie byli w Unicovie w styczniu i marcu 2007 r. Czesi przyjechali do Lędzin na przełomie maja i czerwca. Efektem wizyt były wystawy fotograficzne i promocje książki pod wspólnym tytułem „Co nas łączy. Co nas spojuje” w języku polskim, czeskim i angielskim.
Projekt trwał od marca 2006 roku do września 2008.