• O nas

• Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 to najstarsza szkoła w Lędzinach. Mimo iż powstała w 1936 r. jest szkołą na miarę XXI w. Wspaniale łączy tradycję z nowoczesnością. Ma swoje tradycje i ceremoniał. Posiada bogate zbiory izby tradycji i ogromną kolekcję autentycznych śląskich strojów. Bogata i różnorodna historia osiemdziesięcioletnich budynków łączy wiele pokoleń mieszkańców miasta: uczniów SP1, SP2, SP29, G2, G2 z O. I. nr 2 oraz SP2 z O. I. nr 2 (takie nazwy posiadała szkoła w różnych okresach funkcjonowania). To placówka, która przygotowuje uczniów do życia we współczesnym  świecie. Otacza opieką dzieci od 3 roku życia do ukończenia ósmej klasy szkoły podstawowej. To szkoła uszyta na miarę potrzeb i możliwości uczniów. Od 2007 r. jest placówką integracyjną.

By szkoła spełniała potrzeby i oczekiwania swoich uczniów i rodziców, była placówką oświatową na wysokim poziomie, zatrudnia szerokie grono najwyższej klasy specjalistów. Są to nauczyciele o wielu specjalnościach i kierunkach pedagogicznych, psycholog, pedagog, logopeda, rehabilitant. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, od kilku lat, posiada dziennik elektroniczny. Dla uczniów funkcjonują dwie świetlice, stołówka z pysznymi domowymi, a przede wszystkim zdrowymi obiadami. W szkole działa biblioteka, pracownie: językowa, komputerowa, fizyko- chemiczna, biologiczna, pracownia geograficzna.  Wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w monitory multimedialne lub interaktywne tablice oraz posiadają dostęp Internetu.

W celu zapewnienia uczniom wszechstronnego rozwoju szkoła organizuje szereg zajęć dodatkowych dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów. Są to zajęcia rewalidacyjne, rehabilitacyjne, dydaktyczno- wyrównawcze, logopedyczne, zajęcia z pedagogiem i psychologiem szkolnym.

Dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego w szkole powstały pracownie fizyko- chemiczna i językowa. Od września 2017 r., gdy placówka znów pełni funkcję szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, została unowocześniona, doposażona w nowe pomoce naukowe, meble dla przedszkolaków i nauczania początkowego. Na terenie obiektu szkolnego powstał plac zabaw, istnieje wielofunkcyjne boisko sportowe.

Szkoła uczestniczy w licznych akcjach charytatywnych i ekologicznych: „Góra grosza”, Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ramach akcji ekologicznych cały rok zbieramy surowce wtórne, makulaturę, zakrętki, baterie, płyty CD, itp., a z pozyskanych funduszy rozwijamy czytelnictwo uczniów, kupując do biblioteki szkolnej nowości wydawnicze.

Uczestniczyliśmy w licznych akcjach zdrowego odżywiania. Od trzech lat uczestniczymy w akcji "Warzywa i owoce w szkole".

Chętnie uczestniczymy w ogólnopolskich i międzynarodowych programach edukacyjnych: "Z kulturą mi do twarzy", "(Nie) zwykła matematyka", Lepsza Szkoła czy Noc Bibliotek. Braliśmy udział w dwóch edycjach Centrum Mistrzostwa Informatycznego, gdzie rozwijaliśmy swoje kompetencje programistyczne i informatyczne.

Uczniowie uczestniczą w wielu uroczystościach szkolnych, obchodach nietypowych świąt oraz licznych wyjazdach integrujących uczniów.

W celu uatrakcyjnienia zajęć edukacyjnych często wychodzimy w plener lub wyjeżdżamy na warsztaty i wycieczki krajoznawcze, by uczyć się przez doświadczenie. Młodzież wyjeżdża na zajęcia naukowe do Instytutu Biologii Uniwersytetu Śląskiego na tzw. „Noc biologów”.  Uczniowie klas 4 i 5 uczestniczą w warsztatach z fizyki i robotyki z cyklu Badacz Przyrody w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Na lekcjach chemii uczniowie chodzą do pobliskiej oczyszczalni ścieków. Młodzi poznają zasady recyklingu zwiedzając wysypisko śmieci. Od kilku lat uczniowie wyjeżdżają na tygodniowe wycieczki nad morze.

Uczniowie biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i artystycznych np. w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, regionalnych konkursach recytatorskich, artystycznych, plastycznych i sportowych czy zawodach szachowych osiągając wysokie lokaty.

Od lat szkoła współpracuje z instytucjami lokalnymi i parafią Chrystusa Króla, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną, MOPS-em, Strażą Pożarną, MZOZ-em, a przede wszystkim szkołami i przedszkolami z Lędzin.

Społeczność SP2, to nie tylko budynki, ale dzieci, nauczyciele i rodzice. Razem tworzymy szkołę, kultywujemy tradycje, dbamy o jej wizerunek. Prowadząc wspólne działania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze tworzymy teraźniejszość i przyszłość placówki, Razem dbamy o to, by szkoła była przyjazna dla uczniów, uszyta na miarę potrzeb i możliwości dzieci. Nasze motto do działania: „Chcieć to móc! Twoja przyszłość zaczyna się dziś- nie jutro”.

,