W tym roku dnia 11 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej szkole została przygotowana tematyczna gazetka oraz odbywają się lekcje poruszające tematykę bezpiecznego korzystania z internetu i komputera przypominające o zagrożeniach. Dzisiaj też uczniowie klas piątych wzięli udział w warsztatach dotyczących ciemnej strony komputera. Mówili o zagrożeniu uzależnieniem, ale też podawali sposoby jak można go uniknąć.
Aktualności
Dzień Bezpiecznego Internetu
Owady i spółka
czyli
Żywa lekcja przyrody w SP 2
Na to wydarzenie wszystkie dzieciaki czekały z utęsknieniem, tym bardziej, że temat naszych zajęć to „zęby, łuski i pazury, czyli przyrodnicze poGADuchy”. Krócej rzecz ujmując – najprawdziwsze gady! Były to bardzo ciekawe zajęcia, które wzbudziły wśród dzieci niesamowite emocje (można zobaczyć na zdjęciach) i sprawiły, że każdy mógł się poczuć jak w prywatnym zoo. Na spotkaniu można było zobaczyć i niejednokrotnie pogłaskać, czy potrzymać gekony, agamę, kameleona, węże czy żółwia.
Swoją przygodę z gadami dzieciaki rozpoczęły od poznania żółwia Pazurka, potem przyszedł czas na malutkie gekony tureckie. Dalej można było spotkać żywego dinozaura, czyli mocno „opancerzoną” agamę oraz wzbudzającego najwięcej emocji, mistrza kamuflażu, kameleona Leona. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak to jest z tym słynnym zmienianiem koloru oraz dlaczego kameleony zawsze śmiesznie wyglądają na zdjęciach. W ostatniej części spotkania Matylda i Klementynka pozwoliły przełamać strach przed wyjątkowymi gadami jakimi są węże. Te dwie dziewczynki – boa i pyton – pokazały jak działa ich język oraz dlaczego raz na jakiś czas zrzucają wylinkę.2
3 godziny wf-u
„Dzieci muszą i chcą się poruszać, gdyż są dziećmi; łapią, pełzają, skaczą, hałasują…W ten sposób rozwijają się i tak poznają siebie i swoje ciało, swoje otoczenie i ludzi wokół siebie. Przyrodę i kulturę, wiedzę i umiejętności, to, co dozwolone, i to, co zabronione, skryte życzenia i widzialne dzieła. Cały świat poznają dzieci poprzez ruch”
Fleming I. Fritz J.
Przekroczenie progu szkoły nie zmienia niczego w tej kwestii. Jeśli chcemy by dziecko się ruszało i rozwijało muszą być ku temu warunki, czyli pełnowymiarowa sala gimnastyczna i odpowiednia ilość zajęć ruchowych. Dlatego w naszej szkole uczniowie klas 1-3 mają trzy godziny wychowania fizycznego na sali gimnastycznej.
Warunki takie:- wszechstronnie oddziałują na ustrój, przyczyniają się do podnoszenia jego wydolności oraz sprawności fizycznej;
- przyczyniają się do rozwoju wszystkich zdolności motorycznych: siły, szybkości, wytrzymałości, zręczności;
- oddziałują pozytywnie na psychikę dziecka: powodują odprężenie, wzmacniają poczucie własnej wartości;
- są dla dzieci źródłem przyjemności, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej;
- pozwalają na nabywanie i kształtowanie umiejętności asertywnych, gdyż występuje w nich ciągła reakcja: uczeń - uczeń, dziecko - dziecko, uczeń - nauczyciel;
- przyczyniają się do rozwijania empatii – zrozumienia u ucznia,
- pozwalają uczyć podstaw techniki i taktyki gier sportowych (mini siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, nożna, unihokej, intercross) - zajęcia prowadzą specjaliści z wychowania fizycznego,
- stymulują obie półkule mózgowe (elementy gimnastyki mózgu Dennisona – ćwiczenia koordynacyjne) co przyczynia się do polepszenia pracy mózgu, poprawia ukrwienie i sprawia, że dzieci z łatwością przyswajają sobie nową wiedzę i umiejętności,
- pozwalają prowadzić zajęcia taneczne, aerobic, czy gimnastyka,
- pozwalają w pełni wykorzystać nowoczesny sprzęt sportowy, który ilościowo
i jakościowo dobrany jest do potrzeb dzieci.
5
DZIEŃ OTWARTY
Śląski Festiwal Nauki
Dnia 27.01.20 grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział w 4 Śląskim Festiwalu Nauki, który odbywał się w MCK w Katowicach. Uczestniczyli m.in. w warsztatach dotyczących strojów śląskich, dowiedzieli się, w jaki sposób tworzy się animację 3D wykorzystywaną w filmach i grach komputerowych, aby osiągnąć efekt immersji czyli "wciagnięcia" gracza lub oglądającego. Teraz wiedzą, że ulubione gry "wciągają", bo ich twórcy pomyśleli o każdym detalu (m.in. barwa, dźwięk, ustawienie kamer) i włożyli w nią dużo pracy. Ponadto dowiedzieli się, że można sfotografować obiekty, które istnieją w rzeczywistości, "obrobić" je w programie graficznym i umieścić w grze czyli fotogrametria w grach. Uczyli się też odczytywać i pisać w języku Majów. Stoisk naukowych dostępnych dla wszystkich zwiedzających i zachęcających do zatrzymania się na dłużej, ciekawych warsztatów i wykładów przygotowanych przez śląskie uczelnie było bardzo dużo.
Do zobaczenia na 5 ŚFN już za rok! My się tam znów wybieramy!
10
Noc Biologów
10.01.20 r- „Globalne zmiany środowiska” to hasło przewodnie tegorocznej Nocy Biologów. Tradycyjnie nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Z pewnych źródeł wiemy, ze nie tylko zgłębiali sekrety przyrody, ale również wykazali się sporą wiedzą uczestnicząc w quizach i konkursach.
6
Uczymy empatii i wrażliwości na krzywdę.
Klasa VIa i p. Klaudyna adoptowali misia KOALĘ!
Uczniowie tej klasy podjęli dziś decyzję o wirtualnej adopcji koali Paula, który ucierpiał w australijskich pożarach i znajduje się w szpitalu dla tych zwierzątek w Port Macquire. Pani Klaudyna, miłośniczka podróży i wychowawczyni klasy, przybliżyła uczniom co dzieje się aktualnie na tym kontynencie. Zaprezentowała zdjęcia i filmy z wyprawy, którą odbyła w zeszłym roku na południowy-wschód Australii (od Melbourne do Sydney). Przybliżyła tamtejsze zwyczaje, kulturę, filozofię NO WORRIES* , pokazała jak unikatową faunę i florę można tam spotkać - na czele z uroczymi koalami. Uczniowie byli poruszeni prezentowanymi obrazami, pokazującymi Australię w ogniu. Decyzja o adopcji została podjęta jednogłośnie. Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych uczniów, którzy przez rok opiekować się będą Paulem. Czekamy na certyfikat potwierdzający naszą adopcje, którym z pewnością się tu pochwalimy.
⁉️*Czy wiesz, że...⁉️ zdanie, które usłyszysz w Australii częściej niż cokolwiek innego, to „no worries, mate”? Zwrot ten zawiera w sobie uczucia przyjaźni, dobrego humoru, optymizmu i w pełni reprezentuje filozofię życiową Australijczyków! Używany jest jako „dziękuję”, „nie przejmuj się, będzie dobrze”, „to nie problem”, „chętnie pomogę”, „bez obaw” i wiele innych. Kultura „no worries”, jest przeciwieństwem popularnej dziś w Europie i USA kultury bezustannej presji otoczenia i zwyczaju zamartwiania się o wszystko. To nie oznacza, że Australijczycy w ogóle się nie martwią, ale martwią się tylko o rzeczy, które są bardzo ważne.
Zebrania z rodzicami
Informujemy, że w miesiącu styczniu nie odbywają się konsultacje z rodzicami. Najbliższe spotkanie (zebranie rodziców uczniów wszystkich klas) odbędzie się w I środę lutego, czyli 5.02.20 r.
Szkolne Koło Wolontariatu
5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji prezentujemy dziś Szkolne Koło Wolontariatu. Koło, pod opieką pani Agnieszki Kupczyk, spotyka się w każdy piątek. To właśnie w czasie tych spotkań rodzą się kolejne pomysły jak pomagać. W październiku uczniowie przeprowadzili akcję "Zbiórka dla tyskiego Burka", podczas której zebrano karmę, koce i poduszki dla podopiecznych Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach. W listopadzie wszyscy wolontariusze dzielnie wspomagali uczestników InterArtu. Co tydzień wolontariuszki chodzą do przedszkolaków, gdzie temperują kredki, by maluchy mogły rozwijać swoje artystyczne zdolności. Pomagają również w szkolnej bibliotece- układają książki, czytają młodszym kolegom. Dzielne wolontariuszki podjęły się również zadania uporządkowania "trójki", czyli szkolnego magazynu rzeczy "przeróżnych" ;). W ostatnim tygodniu przygotowali wieńce adwentowe dla tyskiego hospicjum. Zorganizowali kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony dla Karoliny Krawczyk. Aktualnie prowadzą również akcję "Marzycielska poczta", w ramach, której piszą kartki dla chorych dzieci. Cieszymy się, że tak wielu naszych uczniów otwiera swoje serca na pomoc innym. Oby Dzień Wolontariusza trwał w Was codziennie!
4
Zebranie
Informujemy, że 2.12.19 o godz. 17.00 odbędzie się zebranie rodziców klas 1-8.
INTERART 2019
13.11.19 r. odbyła się XI edycja Warsztatów Plastycznych dla Osób Niepełnosprawnych INTERART. Ponad 100 uczestników z 8 placówek powiatu bieruńsko- lędzińskiego wykonywało między innymi barwne świeczniki, wieńce, ramki. Uczestnicy mogli również obejrzeć występ naszych szkolnych tancerek oraz wspólnie zatańczyć makarenę. Naszej imprezie patronowało Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta Lędziny- Burmistrz Miasta Lędziny. Szczególne podziękowania kierujemy również do firmy Carbo Asecura oraz lędzińskich piekarzy i cukierników, dzięki którym nasi goście mogli posilić się pysznymi słodkościami.
17
Roboty z Palmowej
Noc Bibliotek 2019
Po raz drugi szkolna biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W tym roku motto akcji brzmiało "Znajdźmy wspólny język". Ze względu na wycieczki klasowe nasza noc odbyła się w piątek 11.10.19. W godz. od 17.00 do 20.00 chętni uczniowie pracując w grupach rozwiązywali zadania. Pracowali ze słownikami języków obcych, kodowali z wykorzystaniem Braille'a, musieli się wykazać znajomością książek dostępnych w szkolnej bibliotece oraz kreatywnością przy prezentowaniu swojej grupy. Okazało się, że zadania zostały "źle" przygotowane i wszystkie drużyny zwyciężyły. Wszystkie też otrzymały nagrodę. Podczas tej rywalizacji uczniowie zauważyli, ze każdy członek grupy jest potrzebny i może zaskoczyć wiedzą, której inni nie mają. W drugiej części spotkania odbyła się projekcja filmu. Przygotowano też słodki poczęstunek i popcorn. Fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się na fanpage'u naszej szkoły.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie. Do zobaczenia na kolejnej Nocy!
Dyktando graficzne
Ciekawym ćwiczeniem kształcącym myślenie logiczne, spostrzegawczośc, koordynację wzrokowo- ruchową, a przy tym przygotowującym do nauki programowania jest dyktando graficzne. Dzisiaj robili je uczniowie klasy 2a. Najpierw uczyli się odczytywać nazwy pól oraz znajdować lustrzane odbicie obrazka na macie do kodowania, a potem na podstawie podanego kodu wykonali rysunek.
Świetliczek
Szkolna świetlica ma swojego robota. To Świetliczek wykonany przez dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe. Wygląda imponująco.
Inwazja robotów. Kodujemy dalej!
Dnia 9.10.19 uczniowie klas 5 i 6 na lekcji techniki wykonywali roboty. Ich prace można podziwiać na szkolnym fanpage'u. Fantastyczne roboty "przejęły" pracownię chemiczną.
Cały czas trwa w naszej szkole kodowanie offline i online. Dzisiaj uczniowie otrzymali do rozwiązania kolejne zadanie konkursowe. Musieli odkodować obrazek. Piątoklasiści grali w statki, a na matematyce ćwiczyli działania pisemne. W ten sposób odkodowali hasło i dowiedzieli się, co to jest soroban. Ponadto pisali kod wykonując kurs na stronie code.org
1
Bezpłatna infolinia 800 080 222
Informujemy, że od 1.ż0.19 działa bezpłatna całodobowa inforlinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, pedagogów. Pod numerem telefonu 800 080 222 można będzie uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na stronie: www.liniadzieciom.pl
Code Week w naszej szkole
Od poniedziałku włączamy się w obchody Code Week 2019. Kodują przedszkolaki i kodują uczniowie. Na naszym fanpage'u na bieżąco pojawiają się aktualne zdjęcia z tego wydarzenia. Powstały piękne rysunki jesiennych robotów. Przedszkolaki malowały roboty i inne obrazki wg wzoru. Budowały wieże. Uczniowie klasy 5a i 7a kodowali na języku polskim. Na informatyce tworzyli algorytmy z wykorzystaniem gry Scotie Go. Na plastyce powstały krajobrazy z zastosowaniem kontrastu z postaciami z Minecrafta. Na muzyce wytukiwali rytm i powtarzali zgodnie z instrukcją.
W dniach od 7.10 do 18.10.19 trwa konkurs skierowany do uczniów klas 5-8. Codziennie mają do rozwiązania nowe zadanie z kodowania. Pierwsze zadanie polegało na napisaniu wiersza lub rymowanki o kodowaniu. Oto niektóre z nich:
"Kodowanie fajna sprawa,
przy tym niezła jest zabawa.
Bawią się starsze i młodsze dzieci,
bo przy kodowaniu w naszej szkole czas wesoło leci."
Kodować każdy może, spróbuj i ty, bo ci to pomoże"
"Koduj, koduj jak możesz, koduj o każdej porze."
5
Informacja MEN o e-papierosach
Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego na temat potencjalnych zagrożeń związanych z e-papierosami.
MEN_i_GIS_Informacja_na_temat_zagrozen_dotyczacych_e_papierosow__1_.pdf
Druk 3D w Dwójce
Nowy rok szkolny jest rokiem pełnym zaskakujących niespodzianek. Jedną z nich jest drukarka Banach 3D, która pojawiła się w szkole we wrześniu. Dzisiaj, podczas zajęć rozwijających zdolności, uczniom klasy 7a udało się wydrukować sowę. Sam wydruk trwał ok. 20 minut. Więcej czasu zajęło przygotowanie drukarki do druku i poprawne jego rozpoczęcie.
Uczniowie mają już pełno pomysłów na kolejne wydruki. Trzeba tylko opanować program do ich tworzenia.
Zatem do dzieła!
Archiwum Aktualności