Ferie tuż, tuż. Warto zapoznać się z ofertą Kolei Śląskich dla dzieci i młodzieży. Szczegóły na stronie: https://ferie.kolejeslaskie.com/
Aktualności
Kolej na ferie
Koloratorium
Nasza szkoła bierze udział w konkursie ogólnopolskim organizowanym przez "Snieżkę". W ramach tego konkursu uczniowie robią różnego rodzaju doświadczenia chemiczne i biologiczne oraz oglądają filmy edukacyjne z pokazem doświadczeń. Tematy lekcji i zdjęcia można zobaczyć na stronie www. koloratorium.pl. Zachęcamy uczniów naszej szkoły, aby odwiedzili tę stronę i w domu zarejestrowali się do konkursów indywidualnych. Na zwycięzców czekają ciekawe i atrakcyjne nagrody. Życzymy wszystkim powodzenia.
Podczas lekcji uczniowie zajmowali się już następujacymi problemami:
1. Skrobia czyli dlaczego ziemniak tuczy?
Klasa Via na przyrodzie odkrywała tajemnice skrobii. Uczniowie wykryli ją w mące ziemniaczanej, ziemniakach, ryżu i sprawdzili, czy jest w wodzie. Ze zdumieniem obserwowali zmianę barwy z brunatnej na ciemnogranatową (tam gdzie była skrobia). Doświadczenie wywołało efekt „wow” u wszystkich uczniów.
2. Białko.
Szkolni odkrywcy z 5 klasy dowiedzieli się, że białko to bardzo wrażliwa i delikatna substancja oraz jak je wykryć przy użyciu stężonego kwasu azotowego (V) oraz odczynnika biuretowego. Fascynującymi były obserwacje zmiany struktury białka pod wpływem gorącej wody i kwasów.
3. Skrobia.
Uczniowie 5 klasyprzy użyciu jodyny, śledzili, w których produktach spożywczych jest skrobia. Tym oto sposobem wiemy, co warto jeść, a co nie, bo jest zafałszowane poprzez dodatek skrobii. Podzielimy się tą wiedzą ze wszystkimi znajomymi.
4. Dwutlenek węgla
Nasi szkolni odkrywcy-eksperymentatorzy otrzymali CO2 z sody i octu. Okazało się, że w CO2 palące się łuczywo gaśnie, a balonik nie unosi się do góry lecz spada na ławkę. Teraz wiem, dlaczego gaśnica wypełniona CO2 gasi ogień.
5. Czy banan ma DNA?
7
Lędzińskie przedszkola w okresie wakacyjnym
Śląski Festiwal Nauki
Dnia 14.01.19 dwudziestu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wzięło udział w III Śląskim Festiwalu Nauki, który odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących druku 3D oraz warsztatach z matematyki. Ponadto mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę z anatomii człowieka, zobaczyć sztuczną polską komorę serca dla dziecka i osoby dorosłej i porozmawiać na ten temat. Na stanowisku służby celnej dowiedzieliśmy się, że wybierając się w podróż zagraniczną warto zapoznać się z informacjami na temat tego, co do danego kraju można przywieźć i co z niego można wywieźć, żeby przy odprawie celnej nie pozbyć się części bagażu i nie zapłacić kary. Do kontroli oddaliśmy plecak. Okazało się, że gdybyśmy akurat wracali do Polski z kraju spoza Unii Europejskiej to kanapka z pasztetem musiałaby zostać wyrzucona do kosza. Dowiedzieliśmy się też, jak działa solar oraz że filament do drukarki 3D może zostać wyprodukowany z plastikowych butelek po napojach. Mieliśmy okazję posłuchać wykładu dr Tomasza Rożka na temat tego, czy da się nauczyć sztuczną inteligencję moralności. Problem dotyczył samochodów, którymi kieruje komputer, a pytanie brzmi: co ma zrobić samochód, gdy na drogę wtargnie pieszy: potrącić pieszego, czy skręcić kierownicą i wjechać w drzewo zabijając pasażera. Niestety to nie takie proste pytanie. Można też było posłuchać wywiadu z amerykańską kosmonautką Nicole Stott, obejrzeć prezentacje szkół ponadgimnazjalnych i uczestniczyć w wielu innych pokazach, warsztatach, wykładach, prezentacjach pogrupowanych tematycznie. Każdy z nas mógł tam znaleźć coś ciekawego dla siebie. To takie Centrum Nauki Kopernik, ale w Katowicach. Na pewno znów się tam wybierzemy, bo warto.
Noc biologów
11 stycznia nasi uczniowie wzięli udział w VIII Ogólnopolskiej Nocy Biologów. W tym roku tematem przewodnim była "Żywa energia- Biologia dla zdrowia".
7
X Powiatowe Warsztaty Plastyczne Osób Niepełnosprawnych "Interart"
5 grudnia już po raz dziesiąty odbyły się Powiatowe Warsztaty Plastyczne dla Osób Niepełnosprawnych „Interart”. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób niepełnosprawnych z powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
30
Święto Szkoły
Dnia 21.12.18 obchodziliśmy Święto Szkoły. Uroczysta akademia rozpoczęła sie o godz. 10.00. Obejrzeliśmy świąteczne jasełka oraz wspaniałe układy taneczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Pani Dyrektor wręczyła tytuły Przyjaciela Szkoły, rozdała nagrody za sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz słodkie upominki dla uczniów. Na koniec zaproszeni goście przeszli do sali 43, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni komputerowo- robotycznej sfinasowanej ze środków pozyskanych od sponsorów.
28
XV Powiatowy Turniej Wiedzy Matematyczno-Ekonomicznej
Dnia 7.12.18 w Szkole Podstawowej nr 1 w Lędzinach odbył się XV Powiatowy Turniej wiedzy matematyczno- ekonomicznej. Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i wzięło w nim udział 5 dwuosobowych drużyn z naszego powiatu. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Sonia Żorawik i Paulina Gierczak z kl. 7a. Uczestnicy mieli do rozwiązania 9 zadań. Musieli wykazać się m.in. znajomością pojęć ekonomicznych, procentów, umiejętnością myślenia logicznego i szybkiego oraz poprawnego wykonywania obliczeń.
Pierwsze miejsce!
Zespół w składzie: Maja Lisiecka- wokal oraz tancerki: Martyna Jałowy, Julietta Borowicka, Julia Cyganik, Kinga Lachor wykonały utwór "Rockin' Around the Christmas Tree" i zajęły I miejsce na Festiwalu Piosenki Zimowej w Języku Obcym "Santa Is Coming To Wyspiański". Wśród 18 wykonawców znalazły się jeszcze dwa nasze zespoły, jeden w składzie: Michalina Lorek i Kamila Grabowska, drugi: Paulina Krzemień, Emilia Drabik, Maria Bannert i Julia Adamczyk. Gratulujemy wspaniałych występów!
Wieniec adwentowy
Dziękujemy serdecznie za prace na Regionalny Konkurs "Rodzinny wieniec adwentowy" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 24 w Tychach. Przepiękne prace, które po konkursie trafią na kiermasz na rzecz tyskiego hospicjum św. Kalista. Ogłoszenie wyników 10 grudnia na stronie organizatora.
8
Konkurs
Nasi uczniowie przygotowali recyklingowe zabawki na konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Imielinie. Czekamy na wyniki konkursu i trzymamy kciuki!
5
Barbórka 2018
W dn.28.11.18 r. pzredstawiciele lędzińskich szkół przekazali życzenia i podziękowania za góniczy trud.
Zajęcia plastyczne w MOK-u.
W dn.28- 29.11.18 r. nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach tureckiej sztuki malowania na wodzie Ebru w Miejskim Ośrodku Kultury. Papier zdobiony tą techniką to małe dzieła sztuki.
10
Zawody szachowe
30.11.18 r. odbyły się zawody w ramach Międzygminnej Ligi Szachowej. Nasza drużyna zajęła III miejsce.
2
Konkurs historyczny
W Szkole Podstawowej z O. I nr 1 w Lędzinach odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej o Górnym Śląsku, powiecie bieruńsko- lędzińskim -100 lecie odzyskania Niepodległości. Natalia Michalska i Sonia Żorawik, uczennice klasy 7a zdobyły 2 miejsce. Gratulujemy!
GraMY o WOLNOŚĆ
Dnia 27.11.18 w Szkole Podstawowej nr 2 w Imielinie odbył się powiatowy konkurs historyczny "GraMy o WOLNOŚĆ" z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległosci przez Polskę. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Jolanta Bożek i Bartłomiej Nedza z klasy 6a oraz Tomasz Natonik z kl. 5a. W konkursie wzięło udział 5 drużyn. Najpierw odbyła się gra edukacyjna z pytaniami. Następnie należało się wykazać znajomością utworów muzycznych. Kolejna konkurencja polegała na odgadnięciu tytułu obrazu oraz imienia i nazwiska jego autora. W ostatnej należało podać imię i nazwisko postaci historycznej z tego okresu na podstawie tekstu, który mówił o tej postaci. Należało się wykazać szeroką wiedzą na temat tego okresu w dziejach Polski. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
4
Wygraliśmy ogólnopolski konkurs
Bardzo miło nam jest poinformować, że nasza szkoła wygrała nagrodę główną w konkursie organizowanym przez sieć sklepu Biedronka. Konkurs był dwuetapowy. Polegał na zorganizowaniu Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania podczas którego będą prezentowane losy Słodziaków, a następnie stworzyć wraz z uczniami nowe przygody znanych maskotek wraz z komentarzem słownym. Nasza radość jest tym większa, bo do konkursu zgłosiło się aż 4638 klas z całej Polski. Jak czytamy na stronie organizatora w konkursie nagrodzeni autorzy zdobędą wyjątkowe gadżety ze Słodziakami oraz wygrają dofinansowanie dla swojej szkoły na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości 3000 zł. Konkursowe prace stworzyli: Czudaj Tomasz 2a, Kostyra Wiktoria 2a, Bednarek Franciszek 2a, Mika Franciszek 2a, Siudmak Wiktoria 2a i Wajda Maja 2a.
Gratulacje!!!
Programujemy roboty
Dnia 16.11.18 podczas lekcji informatyki uczniowie klasy 1a uczyli się wydawać polecenia robotom czyli tworzyć proste programy. Klasa została losowo podzielona na 3 grupy. Zadanie polegało na przemieszczeniu robota do określonego miejsca na planszy. Uczniowie kodowali program przy użyciu strzałek na pilocie, a następnie przesyłali do robota i obserwowali, czy zadanie zostało poprawnie przez niego wykonane. Roboty poruszały się m.in. po planszach gier korytarzowych, w które szkoła została wyposażona w ramach projektu sfinansowanego z budżetu obywatelskiego 2017.
10
„Słodziaki dostały słodziaki" – czyli konkurs plastyczny rozstrzygnięty!!!
W dniu 9 listopada 2018 uroczyście wręczono nagrody w konkursie plastycznym, który został zorganizowany w naszej szkole w dwóch kategoriach– dla klas 1 i 2. Nasi najmłodsi uczniowie wymyślali dalsze losy znanych słodziaków, a uczniowie klas 2 dodatkowo pracowali nad elementem tekstu do rysunku. Jury konkursu w składzie: p. L. Ciepły – Bugara, p. K. Zimnik – Inglot i p. Ż. Kwiatkowska przyznało następujące nagrody:
- w kategorii klas 1
I miejsce- Iglar Zofia 1a
II miejsce- Bednarek Gabriela 1a
III miejsce- Śmietana Julia 1b
- w kategorii klas 2
I miejsce- Wajda Maja 2a
II miejsce- Mika Franciszek 2a
III miejsce- Czudaj Tomasz 2a
Gratulujemy !!!
Z niecierpliwością czekamy na wyniki ogólnopolskie.
100 lat wolności
Dnia 9.11.18 odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie artystycznym wystąpiły wszystkie grupy przedszkolne oraz uczniowie klas trzecich gimnazjum. Uczniowie i przedszkolaki byli ubrani w stroje galowe i mieli przypięte biało-czerwone kotyliony. Wszyscy ćwiczyli wcześniej nasz hymn narodowy, przygotowując się do bicia "Rekordu dla Niepodległej"- akcji zorganizowanej przez MEN i Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN. Podczas akademii o godz. 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji na facebooku.
Archiwum Aktualności